Styrelse och kontaktpersoner

På Gröna Seniorers digitala årsmöte 2021,
valdes Gröna Seniorer riks följande styrelse:

LEDAMÖTER

  • Agneta Granström, Språkrör, Solna
    070-305 52 58  agneta.granstrom@gmail.com
  • Ove Johansson, Språkrör, Arlöv
    076-843 59 34 ove.johansson@mp.se
  • Anders Åkesson, Malmö
    070-517 32 86 malmo.anders.akesson@gmail.com
  • Eva Ringdahl, kassör, Vallda
    0760-307938 e.ringdahl@hotmail.com
  • Lena Östholm Munkberg, Helsingborg
    072-328 00 92 lena.ostholm@mp.se
  • Olov Östlund, Trönödal
    070-548 89 07  olov.ostlund@gmail.com
  • Ragnar von Malmborg, Stockholm
    070-392 95 20 ragnar.von.malmborg@tengdalen.se

ERSÄTTARE

GRUPPMEJL


Gröna Seniorer är en organisation för MP-medlemmar som fyllt 55.
Yngre personer är med som stödmedlemmar.
Adress: Gröna Seniorer, c/o Miljöpartiet, Pustegränd 1-3, 118 20 Stockholm.

Om hur man blir medlem i Grön Seniorer, kan du läsa på http://gronaseniorer.nu/medlemskap

KONTAKTPERSONER

Gröna Seniorer i STOCKHOLMSREGIONEN:
Sammankallande: Vivianne Gunnarsson, 070-352 03 55  vivianne.gunnarsson@gmail.com

Gröna Seniorer i region SKÅNE:
Språkrör:
Lena Östholm Munkberg, lena.ostholm@mp.se, 0723-28 00 92
Ove Johansson,  ove.johansson@mp.se, 070-50 82 161

Gröna Seniorer VÄST
(Halland, värmland och västra Götaland)

Ordförande: Annika Bjerrhede, annika.bjerrhede@telia.com , tel 070-5960194..
Ordförande: Mikael Malm, mikael.malm.1950@gmail.com, 076-105 94 74

KONTAKTPERSONER, uppdelade på ort

BOLLNÄS:
Britt-Marie Rosenqvist, britt-marie.rosenenqvist@mp.se

GÖTEBORG:
Ingrid Bergman, Ingrid.bergman@telia.com 0705- 92 62 64

GÖTEBORG/VÄSTRA FRÖLUNDA:
Mikael Malm,  mikael.malm.1950@gmail.com, 076-105 94 74

HUDDINGE:
Barbro Lind, bali@pageloom.com, 070-871 13 65

JÄRFÄLLA:
Agnita Wärn, karinanita@live.com, 0723-98 27 84

KARLSTAD:
Birgitta Westlund,  v.birgitta@hotmail.com,  073-320 55 01

KRAMFORS:
Rolf Andersson, rolf.andersson@mp.se, 070-190 44 21

KRISTIANSTAD:
Karin Petersson,petersson.ak@telia.com,  072-241 36 09, 044-12 69 37

KUNGSBACKA:
Lars-Anders Lundberg, trissen14@gmail.com, 0300-143 27,

LOMMA/MALMÖ:
Jan Rydén, jan.ryden2016@gmail.com,  073-026 09 80

LUND:
Elsa Christersson, elsa.christersson@telia.com, 070-643 48 78

LYCKSELE
Rickard B Hansson rickard.hansson@mp.se, 070-30 90 143

MÖLNDAL:
Laila Åkerberg, laila.akerberg@swipnet.se, 031-7765833

NACKA:
Eva Hellung Strohl, eva.hellung.strohl@minmail.net, 08-716 41 20.
070-2720660

NORRKÖPING:
Kerstin Sundquist, kerssund@gmail.com0125-130 67,   070-279 18 37

NORRTÄLJE:
Bengt Annebäck, bengt.anneback@gmail.com,  070- 550 71 90, 0176-197 14

NYNÄSHAMN:
Bengt Holwaster, bengt.holwaster@hem.utfors.se, 08-53040344, 073-6141271

NÄSSJÖ:
BrittMarie Jurlén, djurfarmen1@gmail.com, 0700-93 49 96

SIGTUNA:
Eva Haglund eva.e.haglund@gmail.com

STOCKHOLM:
Eivor Karlsson, iwla60@gmail.com, 070-433 67 62
Vivianne Gunnarsson, vivianne.gunnarsson@gmail.com, 070-352 03 55
Åke Askensten, ake.askensten@gmail.com, 070-171 48 46

STRÖMSTAD:
Anita Rylander,  rylanderanita@gmail.com, 070-688 89 57

SUNDBYBERG:
Kerstin Slåneteg, kerstin.slaneteg@glocalnet.net, 08-627 97 45

SUNDSVALL:
Bengt Nilsson, bengt.e.n@telia.com, 060-612206, 070-370 10 92

TIDAHOLM:
Karin Olofsson, karin.olofsson@epost.tidanet.se, 070-222 33 23

ULRICEHAMN:
Ingegerd Borg-Saviharju ibosav@msn.com, 070-209 44 87

ÖCKERÖ:
Sylke Sandberg, 070-526 15 42


Vill du bli kontaktperson? Mejla gronaseniorer@mp.se eller ring någon av språkrören