Styrelse och kontaktpersoner

På årsmötet i Stockholm 2018-03-15
valde Gröna Seniorer riks följande styrelse:

LEDAMÖTER

ERSÄTTARE

Gruppmejl
Styrelsen: GSr-Styrelse_grupp@mp.se

Gröna Seniorer är en organisation för MP-medlemmar som fyllt 55.
Yngre personer är med som stödmedlemmar.
Adress: Gröna Seniorer, c/o Miljöpartiet, Pustegränd 1-3, 118 20 Stockholm.

Att vara medlem i Gröna Seniorers riksorganisation kostar 65 kr per år.
Avgiften betalas till Miljöpartiets plusgiro 53311-7. Glöm inte ange att det gäller Gröna Seniorer. Medlemsavgiften till MP för pensionärer är 100 kr första året, därefter 120 kr per år (½ avgift) betalas till Miljöpartiets pg 721-1.

KONTAKTPERSONER

Gröna Seniorer i STOCKHOLMSREGIONEN:
Sammankallande: Gösta Evén, 070 573 34 64. gosta.gs.even@gmail.com

Gröna Seniorer i region SKÅNE:
Språkrör: Anna-Maria Myszka-Gustafsson, 0725 52 46 75 myszka.annamaria@icloud.com

Gröna Seniorer Väst
(Halland och västra Götaland)
Ordförande: Hillevi Werring, 070-770 03 63. werringh@telia.com
Ordförande: Mikael Malm, 076-105 94 74. mikael.malm.1950@gmail.com

KONTAKTPERSONER, uppdelade på ort

BOLLNÄS:
Britt-Marie Rosenqvist,  070-394 54 72, britt-marie.rosenenqvist@mp.se

FAGERSTA:
Sten Mu Yu Widhe, muhammedyussif@gmail.com,  0761-359900,

GÖTEBORG:
Ingrid Bergman, 0705- 926264. Ingrid.bergman@telia.com
José Isla, jose.isla@mp.se, 073-1013375
Valter Mutt, Angered,  valter.mutt@riksdagen.se, 070-818 33 63

GÖTEBORG/VÄSTRA FRÖLUNDA:
Mikael Malm,  mikael.malm.1950@gmail.com, 076-105 94 74

JÄRFÄLLA:
Agnita Wärn, karinanita@live.com, 0723-982784

LERUM
Mona Eriksson, meps4@telia.com, 0302-436 02

KARLSTAD:
Karin Bergström, karinbergstrom@spray.se, 054-180873, 073-313 68 06, 044-13 68 06
Birgitta Westlund,  v.birgitta@telia.com, 054-15 42 67, 073-320 55 01

KRAMFORS:
Rolf Andersson, rolf.andersson@mp.se, 070-1904421

KRISTIANSTAD:
Karin Petersson,petersson.ak@telia.com,  072-241 36 09, 044-126937

KUNGSBACKA:
Lars-Anders Lundberg, lars-anders.lundberg@kungsbacka.se

LOMMA/MALMÖ:
Jan Rydén, jan.ryden2016@gmail.com,  073-0260980

LYCKSELE
Rickard B Hansson rickard.hansson@mp.se, 070-30 90 143

MÖLNDAL:
Laila Åkerberg, laila.akerberg@swipnet.se, 031-7765833

NACKA:
Eva Hellung Strohl, eva.hellung.strohl@minmail.net, 08-7164120. 070-2720660

NORRKÖPING:
Kerstin Sundquist, kerssund@gmail.com0125-13067,   070-2791837

NORRTÄLJE:
Bengt Annebäck, bengt.anneback@gmail.com,  070- 550 71 90, 0176-197 14

NYKÖPING:
Björn Wadström, bjorn.wadstrom@bewe.se, 070-512 40 06

NYNÄSHAMN:
Bengt Holwaster, bengt.holwaster@hem.utfors.se, 08-53040344, 073-6141271

NÄSSJÖ:
BrittMarie Jurlén, djurfarmen1@gmail.com, 0700-934996

SIGTUNA:
Eva Haglund eva.e.haglund@gmail.com

STOCKHOLM:
Eivor Karlsson, eivor.karlsson@comhem.se, 08-6732013
Vivianne Gunnarsson, vivianne.gunnarsson@politik.sll.se, 070-3520355
Åke Askensten, ake.askensten@comhem.se, 070-1714846

STRÖMSTAD:
Anita Rylander,  rylanderanita@gmail.com, 070-688 89 57

SUNDBYBERG:
Kerstin Slåneteg, kerstin.slaneteg@glocalnet.net, 08-6279745

SUNDSVALL:
Bengt Nilsson, bengt.e.n@telia.com, 060-612206, 070-3701092

TIDAHOLM:
Karin Olofsson, karin.olofsson@epost.tidanet.se, 070-222 33 23

UDDEVALLA:
Anita Linder.  linder.anita@yahoo.se, 070-3979213

ULRICEHAMN:
Ingegerd Borg-Saviharju ibosav@msn.com, 070-209 44 87

ÖCKERÖ:
Sylke Sandberg, 070-526 15 42


Vill du bli kontaktperson? Mejla gronaseniorer@mp.se eller ring någon av språkrören