Styrelse och kontaktpersoner

Gröna Seniorer riks styrelse under 2023-2024,
består av följande personer:

LEDAMÖTER

ERSÄTTARE

RIKSVALBEREDNINGEN

VALBEREDNINGEN

REVISION

GRUPPMEJL


VÅR ORGANISATION
Gröna Seniorer är en organisation för MP-medlemmar som fyllt 55.
Yngre personer är med som stödmedlemmar.
Adress: Gröna Seniorer, c/o Miljöpartiet, Ringvägen 126, 116 61 Stockholm.

Om hur man blir medlem i Grön Seniorer, kan du läsa på https://gronaseniorer.nu/medlemskap

GSr mål är att det skall finnas kontaktpersoner i alla kommuner där det finns Gröna Seniorer.

Steg två är att bilda Grupper med två eller fler intresserade Gröna Seniorer.
Steg tre är att vi bildar Avdelningar där detta är möjlighet.
Inom GSr finns idag 3 Avdelningar, vi har en grupp och 27 kontaktombud.
Är du intresserad att bli ombud i din kommun kontakta: gronaseniorer@mp.se

Avdelningar

Gröna Seniorer i STOCKHOLMSREGIONEN:
Ordförande: Vivianne Gunnarsson, 070-352 03 55  vivianne.gunnarsson@gmail.com

Gröna Seniorer i region SKÅNE:
Ordförande: Anders Ebbesson, andersebbelin@gmail.com, 0732-70 72 11

Gröna Seniorer VÄST
(Halland, Värmland och Västra Götaland)

Ordförande: Annika Bjerrhede, annika.bjerrhede@telia.com , tel 070-5960194..
Ordförande: Christer Owe, christer.owe@gmail.com

Gröna Seniorer VÄSTMANLANDS LÄN
Interimstyrelse Börje Engholm, engholmborje@outlook.com, +46(0)70 273 11 40,
Interimstyrelse Martina Jaruszak, martina.jarnuszak@mp.se, 070-29 404 43                    Interimstyrelse Gustavo Varela, gus.vasteras@gmail.com, 076-94 156 72


KONTAKTPERSONER

KONTAKTPERSONER, uppdelade på ort

BOLLNÄS:
Britt-Marie Rosenqvist, britt-marie.rosenqvist@mp.se

GÖTEBORG:
Ingrid Bergman, Ingrid.bergman@telia.com 0705- 92 62 64

GÖTEBORG/VÄSTRA FRÖLUNDA:
Mikael Malm,  mikael.malm.1950@gmail.com, 076-105 94 74

BURLÖV/MALMÖ
Ove Johansson,  ove.johansson@mp.se, 0768-43 59 34

HANINGE:
Camilla Hansen, c.hansen@mp.se, 0766-189154

HUDDINGE:
Barbro Lind, bali@pageloom.com, 070-871 13 65

JÄRFÄLLA:
Agnita Wärn, 123allmoge@gmail.com , 0723-98 27 84

KALIX:
Kristina Enholm,   kristina.enholm@mp.se ,0705-730421

KARLSTAD:
Birgitta Westlund,  v.birgitta@telia.com ,  073-320 55 01

KUNGSBACKA:
Lars-Anders Lundberg, trissen14@gmail.com, 0300-143 27,

KÖPING:
Talesperson Gruppen Köping,  Börje Engholm, engholmborje@outlook.com, +46(0)70 273 11 40,

LOMMA/MALMÖ:
Jan Rydén, jan.ryden2016@gmail.com,  073-026 09 80

LUND:
Elsa Christersson, elsa.christersson@telia.com, 070-643 48 78

LYCKSELE
Rickard B Hansson rickard.hansson@mp.se, 070-30 90 143

MÖLNDAL:
Annika Bjerrhede, annika.bjerrhede@telia.com, tel. 070-5960194

NORRKÖPING:
Kerstin Sundquist, kerssund@gmail.com0125-130 67,   070-279 18 37

NORRTÄLJE:
Bengt Annebäck, bengt.anneback@gmail.com,  070- 550 71 90, 0176-197 14

NYNÄSHAMN:
Bengt Holwaster, bengt.holwaster@gmail.com, 08-53040344, 0769-3711 52

STOCKHOLM:
Eivor Karlsson, iwla60@gmail.com, 070-433 67 62
Vivianne Gunnarsson, vivianne.gunnarsson@gmail.com, 070-352 03 55
Åke Askensten, ake.askensten@gmail.com, 070-171 48 46

SUNDBYBERG:
Kerstin Slåneteg, kerstin.slaneteg@gmail.com, 08-627 97 45

UPPSALA
Bengt Fladvad, bengtfladvad tel. 076-393 98 99

ÖSTERSUND:
Lottie Oscarsson, lotti_oscarsson@hotmail.com , tel. 070-560 17 23

ÖREBRO:
Bodil Grek, bodil.grek@gmail.com , tel 0705-238042.


Vill du bli kontaktperson? Mejla gronaseniorer@mp.se eller ring någon av språkrören