Styrelse och kontaktpersoner

På årsmötet i Örebro 7 april 2017
valde Gröna Seniorer riks följande styrelse:

 

LEDAMÖTER

ERSÄTTARE


Gröna Seniorer är en organisation för MP-medlemmar som fyllt 55. Yngre personer är med som stödmedlemmar. Adress: Gröna Seniorer, c/o Miljöpartiet, Pustegränd 1-3, 118 20 Stockholm.

Att vara medlem i Gröna Seniorers riksorganisation kostar 65 kr per år. Avgiften betalas till Miljöpartiets plusgiro 53311-7. Glöm inte ange att det gäller Gröna Seniorer. Medlemsavgiften till MP för pensionärer är 100 kr första året, därefter 120 kr per år – betalas till Miljöpartiets pg 721-1.


KONTAKTPERSONER

Gröna Seniorer i stockholmsregionen:
Sammankallande: Gösta Evén, 070 573 34 64. gosta.gs.even@gmail.com

Gröna Seniorer i region Skåne:
Språkrör: Anna-Maria Myszka-Gustafsson, 0725 52 46 75 myszka.annamaria@icloud.com
Yngve Petersson, 0705 15 80 38, yngve.petersson.mp@gmail.com

Gröna Seniorer i Västra Götaland:
Ordförande: Hillevi Werring, 070-770 03 63. werringh@telia.com
Ordförande: Mikael Malm, 076-105 94 74. mikael.malm.1950@gmail.com


KONTAKTPERSONER, uppdelade på ort

ARBOGA:
Börje Lindström, pb1935@hotmail.com, 070-7303692

BARA, Svedala kommun:
Arjang F Manavi, arjang.farhang@yahoo.se, 040-211929, 0708-919950

BOLLNÄS:
Britt-Marie Rosenqvist,  070-394 54 72, britt-marie.rosenenqvist@mp.se

EKSJÖ:
Mona Augustsson,  monaaugustsson@yahoo.se, 0381-304 4

FAGERSTA
Sten Mu Yu Widhe, muhammedyussif@gmail.com,  0761-359900,

GNESTA:
Sten E Karlsson, stene.karlsson@mp.se, 070-6655248

GÄVLE:
Ylva Bandmann, 070-650 34 70, ylva.bandmann@gavlegardarna.se

GÖTEBORG
Ingrid Bergman, 0705- 926264. Ingrid.bergman@telia.com

GÖTEBORG:
José Isla, jose.isla@mp.se, 073-1013375
Valter Mutt, Angered,  valter.mutt@riksdagen.se, 070-818 33 63,

LERUM:
Mona Eriksson,  meps4@telia.com, 0302-436 02

GÖTEBORG/VÄSTRA FRÖLUNDA:
Mikael Malm,  mikael.malm.1950@gmail.com, 076-105 94 74.

HELSINGBORG/RAMLÖSA:
Kjell Johansson, kjelljohansson.mp@telia.com, 042-29 76 10

KARLSTAD:
Karin Bergström, karinbergstrom@spray.se, 054-180873, 073-313 68 06, 044-13 68 06
Birgitta Westlund,  v.birgitta@telia.com, 054-15 42 67, 073-320 55 01

KATRINEHOLM:
Lars Adamsson, lars.adamsson46@gmail.com, 073-3885007

KRISTIANSTAD:
Karin Petersson,petersson.ak@telia.com,  073-313 68 06, 044-13 68 06

KUNGSBACKA:
Lars-Anders Lundberg, lars-anders.lundberg@kungsbacka.se

KÄVLINGE:
Ebbe Pehrsson, ebbe.pehrsson@telia.com, 046-733014

LOMMA/MALMÖ:
Bengt Johansson, bengtjohansson500@hotmail.com, 073-416 84 28,  040-15 73 82
Jan Rydén, jan.ryden2016@gmail.com,  073-0260980

MATFORS:
Anders Engqvist, anders.engqvist@nojdcon.se, 060-234 79

MELLERUD:
Maud Strömbergson,  maudst@telia.com, 076-2265145, 0530-12882

MÖLNDAL:
Laila Åkerberg, laila.akerberg@swipnet.se, 031-7765833

NACKA:
Eva Hellung Strohl, eva.hellung.strohl@minmail.net, 08-7164120. 070-2720660

NORRKÖPING:
Klas Linné, klas.linne@telia.com, 011-148006, 070-5199326
Kerstin Sundquist, kerssund@gmail.com0125-13067,   070-2791837

NORRTÄLJE
Bengt Annebäck, bengt.anneback@gmail.com,   0176-197 14
Helena Ekekihl, helena_ekekihl@hotmail.com,  0175-61446, 070-738 41 54

NYKÖPING
Björn Wadström, bjorn.wadstrom@bewe.se, 070-512 40 06

NYNÄSHAMN:
Bengt Holwaster, bengt.holwaster@hem.utfors.se, 08-53040344, 073-6141271

SKÖVDE:
Marie-Lousie Karlberg. 070-899 31 59

STOCKHOLM:
Eivor Karlsson, eivor.karlsson@comhem.se, 08-6732013
Vivianne Gunnarsson, vivianne.gunnarsson@politik.sll.se, 070-3520355
Åke Askensten, ake.askensten@comhem.se, 070-1714846

STRÖMSTAD:
Anita Rylander,  rylanderanita@gmail.com, 070-688 89 57

SUNDBYBERG:
Kerstin Slåneteg, kerstin.slaneteg@glocalnet.net, 08-6279745

SVENLJUNGA:
Marianne Josefsson, marianne.josefsson@svenljunga.se, 070-291 84 57

SUNDSVALL:
Anders Engqvist, anders.engqvist@nojdcon.se, 060-234 79
Bengt Nilsson, bengt.e.n@telia.com, 060-612206, 070-3701092

TIDAHOLM:
 Karin Olofsson, karin.olofsson@epost.tidanet.se, 070-222 33 23

UDDEVALLA:
Anita Linder.  linder.anita@yahoo.se, 070-3979213

ULRICEHAMN:
Ingegerd Borg-Saviharju. ibosav@msn.com, 070-209 44 87

UMEÅ:
Anders Rålin, anders.ralin@mp.se, 070-669 16 00.

VARBERG:
Karin Ekeborg, karin.ekeborg@swipnet.se, 0340-623569, 070-65022

VISBY/
Heidi Plisch, heidipli@hotmail.com,  073-579 40 65

VÄRMDÖ:
Gunnel Avehag, gunnel.avehag@comhem.se, 08-57032580

ÖCKERÖ:
Sylke Sandberg, 070-526 15 42

ÖSTERLEN:
Ann-Mari de Léon, norleon@spray.se, 0411-30178


Vill du bli kontaktperson? Hör av dig till  Åke. ake.askensten@comhem.se, 070-1714846